BUHAR KAZANI BORU DEĞİŞİMİ

Flamsan ısı mühendislik olarak, Endüstriyel ısıtma sistemleri konusunda profesyonel, eğitimli mühendis ve teknik personelimiz ile buhar kazanı boru değişimi, kurulumu, montajı, revizyonu ve bakım hizmetleri; arıza teknik servisi; kazan otomasyonu;  gibi konularda hizmet vermekteyiz. Buhar kazanı boru değişimi, uzmanlık gerektiren bir iştir firmamız 20 yılı aşkın tecrübe ile kazan boru değişim işlemlerini en doğru teknik ve uygulamayla gerçekleştirmektedir.

Buhar Kazanı Boru Değişimi Nasıl Yapılır ?

Kazan boruları ayna üzerinde tekniğine uygun bir şekilde kesilip aynaya zarar vermeden çıkarılır, kesim sonrası ayna yüzeyinde ve boru deliklerinin iç çeperinde oluşan çapaklar taşlama ve freze işlemi uygulanarak temizlenir, alev duman boruları çıkarıldıktan sonra kazanın iç kısmında oluşan kireç ve çamur birikintisi tazyikli su ile temizlenir ve özel kazan boruları yerleştirilerek mukavemeti  yüksek  elektrot ile borular tek  tek kaynatılır kaynak işlemi bittikten sonra kazan  hidrostatik test ‘e alınarak kaçak kontrolü yapılır.

Buhar Kazanı Boru Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanılacak olan alev duman boruları kazan tasarım basıncına uygun olarak seçilmelidir. Min et kalınlığı 3.2 mm çelik çekme dikişsiz kazan borusu olmalıdır. Kullanılan boruların mutlaka sertifikası olmalıdır sertifikada boruların hangi testlerden geçtiği kontrol edilmelidir.

Buhar Kazanı Boru Değişimini Kimler Yapmalı ?

Buhar kazanı boru değişimi uzmanlık gerektiren bir iştir bu nedenle işin uzmanı kişiler tarafından tekniğine uygun bir şekilde yapılmalıdır. Son zamanlarda bilinçsiz ve tecrübesiz kişiler  sosyal medya reklamlarıyla tamir yapmakta ve oluşan arızalar ya da patlamalar ne yazık ki kaçınılmaz olmaktadır.

Buhar Kazanı Borusu Körlenirmi ?

Kazanının gövde ömrünün tamamlandığı ve yeni bir kazan alımının zaruri olduğu durumlarda işletmenin aksamaması için geçici olarak kazan borularının  %5 ini geçmeyecek şekilde boru körlemesi yapılabilir. Fakat bu şekilde yapılan geçici tamirler kazan kapasitesini düşürdüğü göz önünde  bulundurulmalıdır.

Buhar Kazanı Borusu Neden Delinir ?

Buhar kazanı boruları bir çok sebepten delinebilir

1. Suyun içersinde çözünmüş halde oksijen, karbondioksit gibi gazlar bulunur. Yüksek sıcaklıkta suyun içerisindeki bu gazlar sudan ayrışır ve ısı transfer yüzeylerinde biriken kirecin içine hapsolur. Kireç tabakasının içinde hapsolan oksijen demirle sürekli temas halinde kalır ve demiroksit ( pas ) oluşturur. Bu da özellikle kazan borularında oksijen korozyonundan dolayı delinmelere sebep olur.

2. Kazan içindeki su ısınıp buharlaşmaya başladığı zaman suyun içerisinde bulunan kalsiyum, magnezyum, silisyum gibi maddeler kazanın dibine çöker ve ısı transferinin olduğu yüzeye yapışıp sertleşir,  kireç tutar bu kireç tabakası tüm yüzeylerde homojen bir dağılım göstermez. Kimi yerlerde kalınlık örneğin 1 mm. iken farklı bir bölgede 5 mm.’ye çıkabilir. Bu durumda kazanın farklı bölgelerinde farklı ısı transfer katsayıları oluşmakta  ve farklı ısıl gerilmeler söz konusu olmaktadır. Bu da kazan sacında ve borularında daha hızlı bir metal yorulmasına sebep olacak ve demir özelliğini daha hızlı yitirecektir.

3. Kazan imalatı esnasında kalitesiz boru kullanılması kullanım şartlarına uygun olmayan bu borular kısa vade de yıpranarak delinmelere ve su kaçaklarına sebep olmaktadır.

Call Now Button