SERPANTİN  DEĞİŞİMİ

Flamsan Isı Mühendislik olarak, 20 yılı aşkın tecrübe ile Endüstriyel ısıtma sistemleri konusunda profesyonel ve eğitimli mühendis ve teknik personeliyle serpantin değişimi  ve ariza teknik servisi  gibi alanlarda hizmet vermekteyiz.  Endüstriyel ısı cihazları serpantin değişimi uzmanlık  gerektiren bir iş olduğu için firmamız en doğru teknik bilgiye sahip olup uygulama yöntemiyle bu tür işlemleri  gerçekleştirmektedir.

Kazan Serpantin Değişimi Nasıl Yapılır ?

Kazanın serpantin değişimi, öncelikle cihazın ön ve arka kapakları sökülür ve serpantin  giriş-çıkış borularının tesisat ile olan bağlantısı kesilir. Daha sonra uygun iş makinasıyla hasarsız bir şekilde eski serpantin yerinden alınarak yenisi yerine oturtulur. Cihazın ön ve arka kapak izolasyonları incelenir hasarlı olanlar onarım aşamasına alınarak yeniden monte edilir. Ardından serpantinin boru bağlantı noktaları mukavemeti yüksek elektrot ile kaynatılır ve  cihaz  hidrostatik teste tabii tutulur test işlemi tamamlandıktan sora  emniyet sistemleri kontrol edilerek kazan devreye alınır.

Serpantin Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanılacak olan serpantin borularının, kazan tasarım basıncına uygun olarak seçilmesi çok önemlidir. Minimum et kalınlığı 3.2 mm’lik, Çelik çekme dikişsiz kazan borusu olmalı  ve bunun yanı sıra mutlaka bir sertifikaya sahibi olması gerekir. Bu sertifika, borunun geçirdiği testlerin ayrıntılı bilgilerini ve malzemenin niteliğine ilişkin teknik detaylar içermektedir. Dolayısıyla bu bilgiler muhakkak incelenmeli ve doğrulanmalıdır.

Serpantin Değişimini Kimler Yapmalı ?

Buhar jeneratörü serpantin değişimi, teknik olarak doğru ve uzman kişiler tarafından yapılması gereken bir iştir. Eksik ya da hatalarla yapmak ciddi arızalara sebep olabilir ve maksimum verim elde edilemeyebilir. Bu nedenle, profesyonellerden hizmet almanız tavsiye edilmektedir;  böylece buhar jeneratörünün serpantini değiştirdikten sonraki performans ilk durumdaki gibi olmalıdır.

Kazan Serpantini Neden Tıkanır ?

Bir kabın içine bir miktar su doldurup suyun tamamını buharlaştırdığımız zaman suyun içerisinde bulunan kalsiyum, magnezyum, silisyum gibi maddeler kabın dibinde kalır. Buhar Jeneratörleri de bu mantıkla düşünülebilir serpantin içerisinde dolaşan su ısınır ve buharlaşır suyun içerisinde bulunan yabancı maddeler kaynama noktasında ayrışarak serpantin borularının yüzeyine yapışır ve sertleşir zaman içerisinde bu tabaka kalınlaşarak su geçişini azaltır ve tıkanmalar meydana gelir. Jeneratörlerin kazanlara göre su hacmi çok düşüktür  bu nedenle kısa sürede tıkanabilmektedirler. Buhar jeneratörü kullanımında mutlaka su şartlandırma sistemi olmalıdır su analizi periyodik olarak en az haftada bir yapılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Serpantin Neden Delinir ?

Buhar Jeneratörü Serpantini bir çok sebepten delinebilir

1. Suyun içersinde çözünmüş halde oksijen, karbondioksit gibi gazlar bulunur. Yüksek sıcaklıkta suyun içerisindeki bu gazlar sudan ayrışır ve ısı transfer yüzeylerinde biriken kirecin içine hapsolur. Kireç tabakasının içinde hapsolan oksijen demirle sürekli temas halinde kalır ve demiroksit ( pas ) oluşturur. Bu da özellikle kazan borularında oksijen korozyonundan dolayı delinmelere sebep olur.

2. Kazan içindeki su ısınıp buharlaşmaya başladığı zaman suyun içerisinde bulunan kalsiyum, magnezyum, silisyum gibi maddeler kazanın dibine çöker ve ısı transferinin olduğu yüzeye yapışıp sertleşir,  kireç tutar bu kireç tabakası tüm yüzeylerde homojen bir dağılım göstermez. Kimi yerlerde kalınlık örneğin 1 mm. iken farklı bir bölgede 5 mm.’ye çıkabilir. Bu durumda serpantinin farklı bölgelerinde farklı ısı transfer katsayıları oluşmakta  ve farklı ısıl gerilmeler söz konusu olmaktadır. Bu da serpantinde daha hızlı bir metal yorulmasına sebep olacak ve demir özelliğini daha hızlı yitirecektir.

3.Kazan imalatı sürecinde, boru çaplarını doğru bir şekilde kapasite ve buhar hızlarına göre tasarlanmaması.

 

Call Now Button